Порекло презимена, село Туново (Нови Пазар)

0
1048

Порекло становништва села Туново, Град Нови Пазар – Рашки округ. Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

 Положај села.

Тунова је у присоју Записа и Грмичка на Голији.

Тип села.

Куће су груписане на три места, а Кути су посебно насеље.

Воде.

Вода је са извора и чесама, главна је усред села.

Земље и шуме.

Њиве су око кућа и на местима: Коловоз, Вучаник, Башча са воћкама, Превук, Буриће, Ковачиште, Беговача, Курандића До, Дрењак, Воденичиште, Селиште, Притковац, Главоч(ке) Баре и Гувниште; ливаде, шуме и испаше: Думача, Банија, Локва, Бабин Лаз, Пањева Ливада, Марково Брдо, Граовиште, Лучина, Јасике, Средње Брдо, Стубље, Плази Поток, Горевук, Бротњак, Вршки До, Блатуша, Повадница, Међица, Тунова Ливада, Гркаја, Забуче, Тријебеш, Грмичак, Вртача, Мотке, Корита, Боровити Лаз, Рупчине, Суви Осредак, Спасовик; испуст стоке код бачија на Голији.

Старине у селу.

На Рометини је старо гробље, у коме има остатака темеља црквине; друго старо гробље је код данашњег у доњем крају села. По једном списку из 1836. у срез Ужички добегао је из Кута „у Турској“ Милутин Рашковић с четири  детета. Године 1948. село је имало 58 становника.

Порекло становништва.

Данашње село заселили су у у 18. веку:

-Пајићи, 3 куће, Лазарева субота, дошли „од Лима“.

-Мајдаци, Луковићи, 4 куће, Св. Јован, су пореклом из Годијева у Бихору, овамо дошли из Кијеваца код Сјенице 1879. године.

У Кутима је:

-Јелесић, 1 кућа, је од Дробњака у Паресијама, дошао на бачију.

-Туновци у подибарском селу Драгосинцима су из овог села, тамо изумрли.

*

Порекло становника насеља Витош, данас у саставу села Туново. Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај и тип насеља.

Витош је мало насеље под Голијом, у долини потока Витоша Десне притоке Дежевке. Брдо Спасовик је према Тодорици и Лозну, Трубићско Брдо је према Брезовици.

Воде.

Оскудно је водом, јер је положајем на висини. Глођовићи имају бунар, а Биорци захватају воду на Стубљу.

Земље и шуме.

Њива има само код кућа, а код Главоч–Баре су сенокосне ливаде; испаше су на Главици и Записане Букве; листопадне шуме има у изобиљу.

Старине у насељу.

Између кућа је старо гробље, у коме су се одржале зидине од црквине у висини „човечијег боја“. Витош се заселио у првим десетинама 19. века. Ту су били повремени сточарски станови, који су се претворили у стално насеље. Године 1948. имало је 194 становника.

Порекло становништва.

 -Биорци, 2 куће, Св. Никола, су досељени из Бихора.

-Глођовићи, 3 куће, Лазарева субота,  су досељени из Бијелих Вода код Пљеваља.

-Ђуровић, 1 кућа, Св. Никола, је Куч, дошао од Рожаја, 1920. године одиви у кућу.

-Арсеније Витошанин, трговац у Новом Пазару, је из Витоша. Умро 1837. године и сахрањен код Петрове Цркве.

ИЗВОР:  Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.