Порекло становништва села Плоча, општина Босилеград – Пчињски округ. Према књизи Ристе Т. Николића „Крајиште и Власина“ насталој на основу података прикупљених од 1905 до 1909. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.
Положај села.
Ово село је са обе стране развођа Лисинске и Плочске (Мусуљске) Реке. Један део је у изворишту Плочске Реке а други у изворишту (Ржанске (Лисинске) Реке; дели их Големи Преслоп.
Барје је са десне стране Плочске Реке.
У Плочи има 28 кућа.
Земље и шуме.
Њиве, ливаде, паша и шуме су на местима званим: Ржански Дол, Вратница и Скок.
Постанак села и порекло становника.
Најпре су биле три куће у селу; деда Бонина, деда Петра и деда Стоилка. Од првог су Бонини, од Петра Сурлеви а од Стоилка је остала само једна кућа (Митар).
-Бонини су најстарији досељеници, старина им је из Лисине а боравили су на Варденику, где је раније постојало село Варденик. Они е зову и;
-Јанкови те чине Јанкову Малу, мада махале у овом селу не постоје.
-Сурлевци су „од Сурдулица у паланачко“, одакле су им преци побегли.
-Карданови су становали у Краварнику, Варденику, па се овде доселили и стално населили.
-Велинови или Пржљаци су из Топлог Дола у Бугарској, где их и данас има. Дед им се досеслио на турску земљу.
-Вуневци су се доселили са Варденика.
-Здравков (Трајко) је из Гложја.
Многи су од тих досељеника били момци турски и чивчије, па се тако заселили. Била су три господара: један код Велинових, други код Сурлевих а трећи у Барју. Мусуљ је имао другог господара.
Барје су заселили досељеници из Доње Љубате, из породице:
-Поповци.
ИЗВОР: Према књизи Ристе Т. Николића „Крајиште и Власина“ насталој на основу података прикупљених од 1905 до 1909. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.