Порекло презимена, село Орахово (Рашка)

0
1108

Порекло становништва села Орахово, општина Рашка – Рашки округ. Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.

Положај села.

Орахово је у долини Дукиног Потока, десне притоке Барског Потока а између Бабине Стене, Липовице, Шанца и развођа доњег тока Рашке и Ибра.

Тип села.

Куће су подигнуте на граници њива у шуме.

Воде.

Готово свака кућа има „изворак“, али су главнији извори: Водица у Бучу, Кижевак је кисела вода ниже села и Бакаруша у Липовици. Поток постаје од извора Кижевака.

Земље и шуме.

Њиве и ливаде су на местима која се називају: Церје, Лазови, Подбуче, Кисељак, Мачак, Шотни Лаз, Јањовско Пресло, Скробовско Пресло, Пискавац, Дубоки До и Ковиљак. Пасишта и шуме су у Липовици, Јањеву, Рујишту, Ибровском Брегу, Преслу и Бучу. Сеоска шума је на много места сасвим искрчена и претворена у њиве и ливаде.

Старине и остали подаци у селу.

Ниже Липовице има на доста места остатака старог рударства. Рударских окана има на Бијелим Прлинама. Између Орахова и Цветковића има три затрпана окна, три у долини Сајману, три у Метловику и четири у Мачку. Назив села забележен је 1363. године. Садашње село заселило се у првим десетинама 19. века. Године 1948. имало је 182 становника.

Порекло становништва.

-Скробовићи, Димитријевићи, 3 куће, Св. Јован, су старији досељеници непознате матице.

-Јаћимовићи, 1 кућа, Ђурђиц,  је Дробњак.

-Јањовићи, 4 куће, Св. Арханђео, су Васојевићи из Бара на Рогозни, прешли 1880. године.

-Гашовић, 1 кућа, је од Димитријевића у Одојевићу.

-Ратковићи, 2 куће, Младеновић, 1 кућа, Мановић, 1 кућа, су од Ровчана Вељовића у Панојевићу, овамо дошли од Рожаја.

-Јовановић, 1 кућа, Св. Петка, преслава земље Св. Арханђео, отац Гаш из Дренице, призетио се у кућу Јањовића.

-Маринковић, l кућа, Ђурђиц, је Дробњак, дошао из Себечева у Кравиће, па отуда прешли 1905. године; крвни рођаци Радовићима у Лукову.

ИЗВОР: Према књизи Петра Ж. Петровића „Рашка“ – издање 2010. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.