Порекло становништва села Доња Лисина, општина Босилеград – Пчињски округ. Према књизи Ристе Т. Николића „Крајиште и Власина“ насталој на основу података прикупљених од 1905 до 1909. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.
Положај и тип села.
Ово село је у долини Лисинске Реке између Глошке и Милевска Планине, у омањем проширењу испод станаца Лисинске и Божичке Реке. Изнад и испод села је долина клисураста. Централни део села је са леве стране Лисинске Реке у проширењу, где има нешто њива, башти и воћњака са неколико кућа, школом и механом. Наспрам том месту налевој страни долине постоји стара обновљена црква са прилично лепим живописом, који се одржао с поља на зиду. Поједине сеоске махале су ван овог централног дела села распоређене уз долину главне реке и њених притока. Селиште или Милијашина Мала је са леве стране, а са десне су: Пањевица (Дојчиновци), Леска (Пиперковски), Габриче („Габричење“ – Манојловци).
Воде.
Мештани се служе водом за пиће из кладенаца, који носе ове називе: Лазаров Кладенац („од век је“, „не пресушује“), Убава Вода (зову је Длги Кладенац или Два Кладенца) и Шупчев Извор (у шуми, „по студена вода не мож’ да буде“).
Постанак села и порекло становника.
Није познато ништа у првом засељењу овог села, нити се зна нешто више о пореклу.
Најстарије су у селу, „прве куће“:
-Манојловци, Илијашинци и Дојчиновци: Деобом тих најстаријих породица развило се највећим делом данашње село Доња Лисина.
-Пиперковци су се доселили „од Буковик“ мада им је стара била из Доње Лисине, па тамо бежали па се повратили.
После тога су се населили:
-Милевчање су из Милеваца.
-Момчилови су из Гложја. Дед им се Момчил призетио у селу.
ИЗВОР: Према књизи Ристе Т. Николића „Крајиште и Власина“ насталој на основу података прикупљених од 1905 до 1909. године. Приредио сарадник Порекла Милодан.